Hotel Poštovní dvůrMariánské Lázně
Léčivé prameny v Mariánských Lázních
Ambrožův pramen
dříve se mu také říkalo pramen Lásky. Zachycen roku 1807 a název má podle tepelského opata Ambrože, svým vysokým obsahem železa léčil kdysi chudokrevnost, bledničku a zbarvoval tváře do růžova. Tvoří jej tři vývěry podobného chemického složení. Jedná se o slabě mineralizované železnaté kyselky, dnes využívané u některých forem chudokrevnosti a pro svůj diuretický účinek také při onemocnění močových cest, zejména při lithiáze. Nachází se v lázeňském centru Mariánských Lázní v parčíku nad společenským domem Casino a pramen je volně přístupný.
Antoníčkův pramen
v roce 1790 byl postaven kostel sv. Antonína z Padovy v Úšovicích a jeho jméno se přeneslo na pramen, který sem byl doveden za první republiky z výše položeného lesa. V roce 1986 byl nad pramenem zbořen starý dřevěný přístřešek a postaven architektem Brixem nový moderní altán. Pramen je slabě mineralizovaná kyselka jemné chuti a je volně přístupný. Nachází se na okraji Mariánských Lázní v Úšovicích.
Křížový pramen
název mu byl dán podle vytesaného dřevěného kříže, který stál vedle pramene. Silně mineralizovaný s projímavým účinkem a užívá se u onemocnění zažívacího ústrojí (nemoci žaludku, střev, žlučníku, jater a pankreatu), u nemocí výměny látkové (obezita, dna, diabetes mellitus) a u alergických onemocnění, která jsou podmíněna poruchami zažívání. Pavilon Křížového pramene se nachází v lázeňském centru Mariánských Lázní hned vedle kolonády a je otevřen denně od 6 do 18 hodin.
Rudolfův pramen
název dostal podle korunního prince a následníka trůnu Franze Josefa I. – Rudolfa (1858 – 1889). Zemitá železnatá kyselka s menším obsahem minerálních látek a vysokým obsahem vápníku. Rudolfka založila pověst Mariánských Lázní jako lázeňského místa pro léčení chorob ledvin a močových cest. Pramen se nachází v Úšovicích v lázeňském parku a je přístupný denně od 6.30 do 17 hodin.
Karolinin pramen
roku 1870 byl pojmenován na počest manželky císaře Františka I. pramenem Karoliny Augusty. Tento pramen na rozdíl od dalších pramenů má vyšší obsah hořčíku a používá se proto při různých urologických onemocnění a při léčbě ledvinových kamenů. Nachází se v lázeňském centru Mariánských Lázní v pavilónu pod kostelem a je volně přístupný.
Lesní pramen
byl znám odnepaměti a již v roce 1683 je uváděn na plánku krajiny pod názvem Schneidsaeuerling. Po vzniku Mariánských Lázní se mu říkalo Větrový, protože prý působil mírné nadýmání. Až při úpravách okolí v letech 1827 – 1828 dostal jméno Lesní. Pramen je vhodný pro léčbu různých nemocí trávicího ústrojí. Rovněž se využívá ke kloktání a k inhalacím při onemocnění horních cest dýchacích. Je také vhodný k léčbě některých urologických chorob. Nachází se v lázeňském parku u Třebízského potoka a je přístupný denně 6.30-12 a 16-18 hodin.
Ferdinandův pramen
je nejstarším zachyceným minerálním pramenem na území Mariánských Lázní. Nejde pouze o jeden, ale více pramenů, které mají typickou slanou chuť, díky Glauberovým solím, která zaujala i krále Ferdinanda I., který se o nich zmiňuje už v roce 1528. Patří do stejné kategorie jako Křížový pramen, i když je o něco více mineralizován. Typicky slaná chuť je způsobená Glauberovou solí. Tento pramen celkově tvoří sedm vývěrů, pro pitnou léčbu se však využívá jen pramen Ferdinand I. Vhodný je zejména pro léčbu nemocí zažívacího ústrojí a metabolismu. Pramen je volně přístupný na své kolonádě.
Mariin pramen
který dal Mariánským Lázním název, jde v podstatě o vývěr plynu – oxidu uhličitého a používal se jako první pramen k zevní balneaci . Dnes se používá k injekční léčbě a k přípravě suchých plynových koupelí. Pramen je nepřístupný a nachází se v hotelu Centrální lázně.
• Rychlá navigace
• Kontakty
Hotel Poštovní dvůr
Hlavní 622/15A
353 01 Mariánské Lázně
tel: +420 777 811 647
+420 354 594 122
email:
info@posthof.cz
© 2014 Hotel Poštovní dvůr
.
+420 777 811 647